Co mi dala rodná ves

Co mi dala rodná ves
Foto: Leonardo.ai

P. Mgr. Benedikt Vladimír Holota OFM je v pravém smyslu slova ctihodným knězem řádu sv. Františka. Narodil se v roce 1922 ve vsi Nebřeziny v Plzeňském kraji. Ve své knize věnované rodné vsi oživuje vzpomínky na své dětství a dospívání, na rodiče a prarodiče, kamarády, sousedy a venkovský život v minulém století. Doprovází je půvabnými akvarely, v nichž zachytil Nebřeziny a její blízké okolí. Kniha byla vydána v roce 2018, a podruhé u příležitosti stých narozenin autora.

Co mi dala rodná ves
Foto: se svolením ateliéru DeCuore

Benedikt Vladimír Holota v úvodu píše, proč je dobré znát kořeny svého rodu a zároveň říká, že „Cesta ke šťastnému životu je jednoduchá: prožívat přítomný den celým srdcem a se vším, co člověku přináší.“ Impulzem k sepsání vzpomínek byly dotazy přátel, jak se v jeho rodné vesnici žilo i pobídka, že by bylo užitečné něco o tom napsat. A tak se rozhodl pro vzpomínkový „kaleidoskop“, který doprovodil svými působivými akvarely a ručně kreslenou rozkládací mapkou Nebřezin.

V rodných Nebřezinech prožil šťastné dětství a část mládí. Nebyl pokřtěný a o Bohu se u nich nemluvilo, a pokud ano, tak uvážlivě a s úctou. K víře ho oslovovalo především chování členů rodiny, vztah babičky a dědečka žitý v jednotě, pravdě, dobru a kráse. Skromný život lidí na venkově byl naplněn neustálou prací, do níž se zapojovaly i děti. Také Vladimír pomáhal řezat dříví, sekat trávu i s pracemi, které dělal s nechutí, ale musel se přemoci a zvládnout je co nejlépe. Později ocenil, jak se mu taková škola hodila. Dodnes si vybavuje vjemy při orání pole. „Když jsem držel pluh a bosou nohou šlápl do převrácené půdy, měl jsem pocit, že stojím na perském koberci. Když na to vzpomínám, stále to ještě cítím v nohách. Zem v čerstvé brázdě byla nejen kyprá pro bosou nohu, ale také voněla. To bylo kouzlo!“

Doba minulá k nám v jeho knize vyvstává velmi živě. Autor nás provází vesnicí, vypráví o její historii, tradicích, zvyklostech, kulturním vyžití a způsobu života včetně toho, jak si tehdy děti hrály. Představuje osobité obyvatele i jejich živnosti. Například pana Beránka, který oznamoval úřední zprávy tak, že bubnováním svolal všechny místní, aby jim přečetl hlášení. V noci zase jako ponocný ohlašoval čas. Pamatuje také na Růženku, na niž by byl málem kývl, ale jak poznal, Pán Bůh s ním měl jiný plán, o němž tehdy sám neměl tušení. „Když Pán Bůh někoho k něčemu volá, nebo mu něco dává, je to neodvolatelné!!!“

Co rodné místo dává člověku do života? V případě Benedikta Vladimíra Holoty lásku k vesnici, kde žili rodiče a prarodiče, od nichž se naučil poctivé práci, zvládat nároky všedních dnů, pomáhat, žít ve vzájemné úctě a dostalo se mu také neokázalé, avšak pevné víry, lásky a životní moudrosti. Cení si rovněž příležitostí k pokoře. „Lekcí pokory jsem v životě dostal požehnaně! Ono je pro mladého člověka nebezpečné procházet hned na začátku života od vítězství k vítězství. Člověk potřebuje také vítězit porážkami, aby se naučil sám sebe přijímat.“

Vzácná kniha důvěrných, láskyplných vzpomínek Benedikta Vladimíra Holoty poskytuje nejen vhled do časů minulých a poznání vesnického života pro dnešní “moderní“ generaci stěží představitelného. I když byl v mnohém odlišný, o jeho pravém smyslu se člověk jím formovaný zamýšlí bez ohledu na dobu, v níž žije. A jak autor poznamenává: „Ve vysokém věku člověk přichází na to, že nejhlubší pravdy života jsou skryty v obyčejných skutečnostech.“

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), eshop.cirkev.cz, databazeknih.cz, paulinky.cz

Další články z této rubriky

Co mi dala rodná ves

Co mi dala rodná ves

Je dobré znát kořeny svého rodu, aby člověk mohl být sám sobě čím dál zřejmější. Kořeny své lidské existence bych…
Život je sladký

Život je sladký

Jaká je historie cukrářství, cukráren a kaváren? Několik desítek pamětníků, potomků někdejších mistrů i současných cukrářů, vzpomíná na radosti i…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*