Nová novela pro mladé čtenáře odkrývá skrytou tvář duševního onemocnění

Nová novela pro mladé čtenáře odkrývá skrytou tvář duševního onemocnění
Foto: Leonardo.ai

Vyšel knižní debut Markéty Kubínové s názvem Dost málo – odvážný, autentický příběh dospívající dívky, která se ocitne na samé hraně.

Hrdinka Žofka si přála jediné: být pro všechny dost dobrá. Toxické přátelství, rodinné problémy a pokřivený vztah k sobě samé ji však zavedou tam, odkud je návrat bolestivý a nejistý. Příběh na motivy skutečnosti otevřeně zobrazuje, jak mentální anorexie dokáže ovládnout a ničit celý život.

Co dělá knihu výjimečnou, je prolínání fikce a skutečnosti – na závěr jsou zařazeny autentické výpovědi dívek, které autorka potkala během vlastní léčby. Čtenář si tak nikdy není zcela jistý, kde fikce končí a skutečnost začíná.

Markéta Kubínová začala příběh psát v nemocnici – nejprve do deníku, jen pro sebe. Postupně se ale zrodila myšlenka: ukázat ostatním, že v tom nejsou sami. Že psychická onemocnění jsou někdy až moc skutečná. Že říct si o pomoc je to nejodvážnější, co lze udělat.

Kniha je doporučena čtenářům od 13 let. S ohledem na citlivé téma autorka čtenáře vybízí, aby dbali na své duševní zdraví.

Dost málo
Foto: nakladatelství Albatros Media – Pointa

Chtěla jen být pro všechny dost dobrá. Kam až taková touha může zajít? Příběh nejen o mentální anorexii a odvaze říct si o pomoc.

Žofka. Holka, která si jen přála být dost dobrá. Tak moc, až nakonec stačilo málo, aby jí mohlo být už navždy všechno jedno. Toxické přátelství. Problémy v rodině. Špatný vztah k sobě samé. Jak daleko to může zajít? Příběh na motivy skutečnosti: o tom, jak mentální anorexie pomalu, ale jistě ovládne život. Ničí tělo i duši. Příběh doplněný o autentické příběhy. S poselstvím, že říct si o pomoc je to nejodvážnější, co můžete udělat.

Autorka o své knize

O čem v knize píšu

Přátelství, nebo závislost?

Zkreslené vnímání sebe samé.

Velká rodina v malém bytě.

Tři body, od kterých se odvíjí příběh hlavní hrdinky. Příběh jedné dospívající dívky. Jednoho jediného života, který zastihlo tolik špatných okolností v jeden čas.

Příběh, který se snaží ukázat, že psychická onemocnění jsou někdy až moc skutečná, že mentální anorexie je nemoc, která dokonce může končit i smrtí.

Jedinečná knížka, neboť si nikdy nebudete jistí, co je jen fikce a co skutečnost.

Pro koho je kniha určena

Pro ty, kteří se nebojí vidět skutečnou tvář psychických nemocí, kteří mají chuť nahlédnout do zamotaných myšlenek člověka s mentální anorexií. Slyšet střípky příběhů, které se doopravdy staly.

Můj příběh nebude procházka růžovým sadem, ale spíš boj uvnitř temné jeskyně. Bude bolavý, místy smutný a dojemný. 

Je určen těm, kdo mají odvahu nahlédnout i do těch méně známých koutů lidské duše. 

Vzhledem k citlivému tématu je však kniha doporučena čtenářům od 13 let. Prosím, dbejte však při čtení na své duševní zdraví. Pokud by pro vás bylo téma příliš náročné, knihu odložte.

Proč jsem knihu napsala

Už od dětství mám ráda psaní a čtení příběhů.

Vždycky mě spíš přitahovalo fantasy a sci-fi. Jenže naprosto nečekaně jako blesk z čirého nebe zasáhl do mého života nečekaný úder. Úder, který rozbil všechny pevné body, které jsem dosud měla. Tento bolestivý zvrat se stal i strůjcem mé knížky. 

Celý příběh jsem začala psát už v nemocnici. Nejprve jen pro sebe, do deníku. A nechávala jsem v něm všechny své bolesti. Smutky. Noční můry. Díky tomu jsem dokázala překonat jedny z nejhorších chvil svého života.

Až později mi v hlavě utkvěla myšlenka, že bych mohla svým textem třeba někomu pomoci. Ukázat, že v tom nejsou sami. Že duševní onemocnění nejsou jen výmysl. Protože to bych si tehdy přála vědět i já. 

Do textu jsem poté zakomponovala víc událostí, víc lidí, i více toho fiktivního.

I když je příběh nakonec z půlky smyšlený, tak v sobě ukrývá podstatnou část skutečnosti.

Postupem času se z knihy začal vyvíjet i menší projekt – rozhodla jsem se na její závěr přidat několik autentických výpovědí. Výpovědi od holek, které jsem během své léčby potkala.

Markéta Kubínová
Foto: se souhlasem nakladatelství Albatros Media

O autorce: Markéta Kubínová odmala miluje přírodu, knihy a tvoření. Má ráda barevné oblečení a bosé nohy v mechu mezi kapradím. 

Často svádí boje se svou myslí. Už několikrát jí dokázala stáhnout na úplné dno. Tyto spory se snaží vybalancovat tvořením, které si naprosto zamilovala. Ať už se jedná o hrátky se slovy; psaní příběhů či básniček. Nebo o vyrábění nejrůznějších šperků a kreslení. Tvoření je tak pro ni způsob, jakým zpracovávám svět kolem sebe, ale hlavně ten vnitřní.

V současnosti studuje. Hledá své místo ve světě: především cestu k porozumění sama sebe. V online světě vystupuje pod přezdívkou Jezinka, kde kromě vlastní tvorby sdílí i témata o duševním zdraví. Příběh Dost málo, který vznikl v mezičase, je inspirovaný skutečností.

Zdroj: Ondřej Hampl (autorské dílo)

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*