Raynor Winnová: Bouřlivé ticho

Raynor Winnová: Bouřlivé ticho
Foto: Freepik

První kniha Raynor Winnové (nar. 1962) Pobřežní cesta se stala ihned bestsellerem. Také navazující Bouřlivé ticho uchvátí silným příběhem o hlubokém vztahu, překonávání překážek a lásce k přírodě.

Raynor Winnová: Bouřlivé ticho
Foto: se souhlasem nakladatelství Kazda

Kniha Raynor Winnové je plná opravdovosti bytí, které sama a později s manželem Mothem autorka prožívá. Od prvních stránek čtenář vnímá pevnost i křehkost života, poetičnost i drsnou realitu, vytrvalost a pouto lásky obou hrdinů. Vztah, upevňovaný zdoláváním těžkých zkoušek, prohlubuje lásku a má uzdravující moc. „Všechny ty noci strávené ve větru a pod hvězdami, všechnu tu bolest, hlad, tu krásu, která nám změnila život…“ prožívají v propojení s přírodou na cestě, která je zároveň společnou duchovní poutí.

Raynor vzpomíná na dobu dětství a dospívání v rodinné farmě, vyznává se z lásky k půdě a přírodě i z okouzlení Mothem, kterého si navzdory rodičům bere za muže a zakládá rodinu. Poté, co se jejich děti osamostatní, dojde k nečekanému zlomu, kdy je okolnosti donutí opustit domov a hospodářství. Ze dne na den se z nich stanou bezdomovci a krátce nato je Mothovi zjištěno nevyléčitelné onemocnění mozku. „Ztráta dokáže osvobodit. V prázdnotě, která po ní zůstane, se může stát cokoliv. Z ničeho vzejde něco.“ Přes beznadějnou prognózu se vydávají na putování nejdelší anglickou stezkou, 630 mil dlouhou South West Coast Path, jejíž zdolání je překvapilo ozdravnými účinky. Svitla naděje, v kterou už nedoufali. „Drželi jsme se toho pocitu a pokračovali v cestě vstříc budoucnosti, na kterou jsme zatím nedohlédli.“ Na své pouti se naučili žít přítomným okamžikem. „Když jdete, jediná věc, na které záleží, je další krok, to je také jediná věc, kterou máte pod kontrolou,“ říká Raynor.

Po návratu žijí z omezených financí poskytnutých Mothovi na studium udržitelného zahradnictví. Raynor pro něj sepisuje zážitky z cesty, aby si je mohl později připomenout, ale k jejímu údivu se z nich nakonec stane úspěšná kniha. Z jejího prodeje se mohou s přáteli vydat na další dálkový pochod, aby se Mothův zdravotní stav v ozdravující přírodě zlepšil. Po návratu je zastihne nečekaná nabídka muže, jenž četl knihu Raynor a může jim změnit život…

Strhující autobiografie je niterným svědectvím o síle života a moci přírody. Dokazuje, že stojí za to se nevzdávat navzdory nepříznivým vyhlídkám. „Čím těžší výzva, tím lepší účinek to mělo na Motha,“ potvrzuje Raynor, která stejný efekt pocítila i na sobě.

Kniha byla zařazena do užšího výběru na Wainwrightovu cenu 2021 psaní o přírodě a její ochraně.

Zdroj: Text – Dana Vondrášková, Kazda.cz

Další články z této rubriky

Couchsurfing v Saúdské Arábiigutentor-overlay

Couchsurfing v Saúdské Arábii

Známý německý novinář Stephan Orth (nar. 1979) na cestách využívá CouchSurfing, internetovou službu bezplatného ubytování. Poznává nejen život, kulturu a…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*