Vědci objevili nový typ sexuální přitažlivosti

Vědci objevili nový typ sexuální přitažlivosti
Foto: Freepik

Symbiosexuály láká energie a jiskření mezi páry

Milostné trojúhelníky byly součástí vztahů od nepaměti. Doposud se však myslelo, že třetího přitahuje někdo z páru. Nyní přišli vědci se zjištěním, že třetí osobu nepřitahují jednotlivci, ale vztah a energie, kterou mezi sebou sdílejí.  Podle odborníků se jedná o zcela novou formou sexuální přitažlivosti – takzvanou symbiosexualitu.

Nová studie vědců z univerzity v Seattlu publikovaná v Archives of Sexual Behaviour potvrzuje, že existuje nová forma sexuální přitažlivosti – tzv. symbiosexualita. Symbiosexuálové nepociťují romantickou a sexuální přitažlivost k jednotlivci, ale k oběma partnerům současně. Přitahuje je jejich vzájemná energie a jiskření. Ze studie, které se zúčastnilo 373 lidí, téměř 40 % uvedlo, že cítí přitažlivost k oběma lidem v páru a k jejich vzájemnému vztahu. Zhruba 35 % lidí tuto přitažlivost pociťovalo někdy nebo často, zatímco 51 % respondentů tuto přitažlivost cítilo vícekrát.

Dle odborníků se tato nová forma přitažlivosti soustředí na energii, multidimenzionalitu a sílu, která panuje mezi dvěma lidmi v klasickém páru. „Jedná se tedy o jakýsi milostný trojúhelník připomínající polyamorii. Projevy symbiosexuality lze v současnosti vidět i ve filmech, jako například Challengers nebo Professor Marston And The Wonder Women,“ popisuje Veronika Kubíčková, sexpertka z českého e-shopu, který se zabývá sexualitou.

Výsledky studie by nás měly přimět k zamyšlení se o lidské přitažlivosti obecně. „Tu totiž nelze vnímat pouze jako individuální záležitost, stále častěji zahrnuje širší okruh lidí,“ uvedla profesorka antropologie a sociologie Sally Johnston, která zmíněnou studii vedla. Symbiosexuály lze podle ní charakterizovat jako extroverty bez ‎výraznějších sklonů k žárlivosti, kteří potřebují velkou dávku intimity, pozornosti i péče. „Doufám, že se díky tomu sníží stigma v monogamních i nemonogamních komunitách a rozšíří konceptualizace touhy ve studiích sexuality,“ dodává profesorka Johnston.

Zdroj: Adam Durčák, Veronika Kubíčková, Sally W. Johnston, link.springer.com, Archives of Sexual Behaviour, https://link.springer.com/article/10.1007/s10508-024-02857-x

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*