Bianca Pitzorno: Sen o šicím stroji

Bianca Pitzorno: Sen o šicím stroji
Foto: Pixabay

Švadlena bývá neviditelná, ona ale vidí a slyší všechno

Známá tvůrčí italská spisovatelka a překladatelka Bianca Pitzorno (nar. 1942) se proslavila nejen aktivitami a knihami pro děti a mládež, na něž se především zaměřila, ale také romány pro dospělé.

Bianca Pitzorno: Sen o šicím stroji
Foto: se svolením nakladatelství Grada

Knihou Sen o šicím stroji vzdává autorka hold všem švadlenkám, nezřídka zneužívaným k úmorné práci, ale také kreativním švadlenám vyhlášených krejčovských salonů, umělkyň ve svém oboru. Připomíná jejich dnes téměř vymizelou profesi, aby se na ni ani na osudy jejích představitelek nikdy nezapomnělo.

Romantický román, od něhož se čtenář neodrtrhne, je poutavou historickou fikcí z počátku dvacátého století, odehrávající se v blíže neurčeném italském městečku. Postavy i příběhy jsou sice dílem invence Biancy Pirzorno, vycházejí však ze skutečných událostí, jež jí vyprávěla babička, současnice románové „námezdní švadleny“, kterou si najímaly bohaté zákaznice, zvyklé mít módní šaty „na míru“.

Hlavní hrdinkou je švadlena, kterou řemeslu naučila její babička, jež byla známá svou pečlivostí, čestností a zručností v domácích pracích, jež vykonávala v bohatých rodinách. Když se v městečku rozšířila epidemie cholery, z celé rodiny přežily pouze ony. Babičce bylo tehdy padesát dva, vnučce pět let. O dva roky později už pomáhala s jednoduchými pracemi a ve čtrnácti byla zručnou švadlenou, zvládající i náročné výšivky. Na školu neměla čas a číst a psát se naučila sama. Zaujaly ji romány i libreta oper a představovala si, jak bude jednou chodit do divadla. Nejvíce však snila o vlastním šicím stroji, aby se jednou mohla osamostatnit.

Bylo jí šestnáct, když babička zemřela. Díky její výborné pověsti získala i vnučka zakázky, jež jí pomáhaly ke skromnému živobytí. Šila v ruce, teprve dárek od bohaté zákaznice – šicí stroj na kliku – jí umožnil přijímat více zakázek od zámožných. Poznala přitom jejich utajovaný soukromý život, vedený nezřídka v rozporu s navenek okázale prezentovanou morálkou. U několika zákaznic z vyšších kruhů si získala důvěru, a když bylo potřeba, pomáhaly jí jak svými objednávkami, společenským vlivem, tak i zkušenými radami do života. „Jsi mladá a může se ti stát, že se zamiluješ. Ale nikdy nedovol, aby tě muž nerespektoval, aby ti bránil dělat to, co ti připadá správné a nutné, to, co se ti líbí. Život je tvůj, tvůj, pamatuj si to. Nemáš žádné povinnosti, jen vůči sobě samé,“ kladla jí na srdce jedna z nich.

Osudem zkoušená románová hrdinka byla nucena vyrovnávat se s mnoha obtížemi, aby uhájila své životní štěstí. O tom i tehdejší době vypovídá čtivý román s poutavým osobním příběhem, který zaujme od prvních stránek. Vychází v překladu Ilony Laužanské.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), grada.cz

Další články z této rubriky

Jaké záliby měla císařovna Sisi?gutentor-overlay

Jaké záliby měla císařovna Sisi?

Odbornice na Sisi Dagmar Beňaková vám ve své nové knize Záliby císařovny Sisi tentokrát představí její nejrůznější koníčky – jak…
Jiří Šlitr – Doktor Klavírgutentor-overlay

Jiří Šlitr – Doktor Klavír

Více než dvacet let sbíral Lukáš Berný materiály, informace a fakta o životě Jiřího Šlitra. Díky tomu vznikl – oproti…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*