Cyril Northcote Parkinson: Zákony profesora Parkinsona

Zákony profesora Parkinsona
Foto: Freepik

Jízlivé nesmysly byrokracie

Britský historik, spisovatel a důstojník Cyril Northcote Parkinson (1909-1993) je tvůrcem slavných zákonů. Nejde přitom o zákonná opatření a nařízení jako taková. Profesor Parkinson naopak bere na paškál byrokratický systém, a to s notnou dávkou ironie. Není divu, že se mezi příznivci suchého anglického humoru staly populární natolik, že vycházejí ve stále nových vydáních.

Zákony profesora Parkinsona
Foto: se souhlasem nakladatelství Leda

Pro představu těch, kteří dosud proslulé zákony profesora Parkinsona neznají, jejich první věta pocházející z článku uveřejněného v časopise Economist roku 1955 zní: „Každá práce trvá tak dlouho, kolik je na ni k dispozici času“. Autor tento princip rozvádí hned v úvodu na několika příkladech ze života, zejména úřednického, a tvrdí mimo jiné, že „úředníci si navzájem přidělávají práci.“ Což nutí k zamyšlení, proč navzdory proklamacím o snížení jejich počtu stále přibývají. Věčně živou otázkou také zůstává, kolik práce udělají, když „počet úředníků státu vůbec nesouvisí s množstvím jejich práce.“ Kdo zná televizní seriály Jistě, pane premiére a Jistě, pane ministře, ví, oč zde běží.

Autor vtipně vystihuje zákonitosti úřednické činnosti. Radí, jak si vytipovat skutečné osobnosti v nejdůležitější instituci současného života, na koktejlovém večírku, nebo jak se předává „černý Petr“, tedy riskantní projekty, s nimiž nechce mít nikdo nic společného. V dalším zákonu objasňuje, proč výdaje narůstají úměrně s příjmem. Ilustruje to na příkladu manželů, kteří začnou plánovat, jak naloží s vyšším příjmem, a záhy zjistí, že ho utratí stejně jako nízký, a zase sotva vyjdou. Co platí pro jednotlivce, platí i pro státní hospodářství, kde i sebevyšší státní příjmy pohltí řada naléhavých výdajů.

Kritický pohled profesora Parkinsona neušetří ani téma věčného papírování, role muže číslo dvě, zákon o odkladu nebo plány a investice. Pro mnohé bude také aktuální úvaha, v jakém věku odejít do důchodu, či zcela soukromá rada, jak si vybrat tchána, která také přijde vhod.

Prší, dlaň nastavená do deště zachytává kapky.

Zákon schválnosti

Když jsem se ráno vzbudila, venku lilo. Do mých přemokřených květináčů valila z nebes voda…

Díky pilnému studiu Parkinsonových zákonů si každý může vydobýt významné postavení nejen v obchodním světě. Nevěříte? Pak je načase otevřít jeho knihu. Zjistíte, že životem ověřené zákony stále platí. Může to být zdánlivě neblahé zjištění, avšak s humorem jde všechno lépe, jak dosvědčuje světový úspěch Parkinsonových zákonů, podaných brilantně a s vtipem, obnažujícím „jízlivé nesmysly byrokracie“.        

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, leda.cz

Další články z této rubriky

Boo Walker: Španělský úsvitgutentor-overlay

Boo Walker: Španělský úsvit

Sympatický spisovatel z Jižní Karolíny Boo Walker (nar. 1979) promítl i některé osobní zkušenosti do čtivé novely Španělský úsvit.
Dale Carnegie: Jak získávat přátele a působit na lidigutentor-overlay

Jak získávat přátele a působit na lidi

Odkaz Dale Carnegieho (1888-1955), slavného amerického motivačního spisovatele, psychologa, lektora a řečníka, budí stále velký zájem. Jeho průlomové knihy, zaměřené…
Světový den knihygutentor-overlay

Světový den knihy

Světový den knihy organizuje od roku 1995 světová organizace UNESCO. Připadá na den svátku sv. Jiří – 23. dubna –…
David Lynch, Kristine McKennová: Místo sněnígutentor-overlay

David Lynch, Kristine McKennová: Místo snění

Renesanční David Lynch (nar. 1946) je respektovaným filmovým režisérem, scenáristou, producentem, hudebním skladatelem a rovněž uznávaným malířem, grafikem a fotografem.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*