Daisy Mrázková: Co by se stalo, kdyby…

Daisy Mrázková: Co by se stalo, kdyby…
Foto: Freepik

Obdivuhodná výtvarnice Daisy Mrázková (1923-2016) napsala a kresbami obohatila nádherné knihy pro děti, které patří k nejcennějším a nejžádanějším. Knihu „Co by se stalo, kdyby…“ z roku 1980, kde se úsporný text nápaditě prolíná s obrázky, vydalo nakladatelství Baobab ve velkorysém formátu a v tiskové úpravě Juraje Horvátha. 

Daisy Mrázková: Co by se stalo, kdyby…
Foto: se svolením nakladatelství Baobab

Daisy Mrázková s manželem malířem Jiřím Mrázkem byli členy skupiny UB 12, tvořené přátelskou společností umělců, jejichž díla nepostrádala duchovní rozměr. Daisy Mrázková se věnovala dětským knihám od šedesátých let. Dokázala v nich citlivým, přístupným způsobem podporovat v dětech představivost i přiblížit jim radosti a velké věci života.

V půvabné obrázkové knize „Co by se stalo, kdyby…“ klade malým dětem až překvapivě originální otázky k přemýšlení, rozvíjení fantazie i vlastnímu aktivnímu domýšlení textů a obrázků. Společně s nimi si mohou rodiče a prarodiče odpovědět, co by se stalo, kdyby… šli v dešti do lesa bez kabátu, měli své letadlo anebo byli malí jako mravenec a mohli si všecko krásně zblízka prohlédnout. A co říci na nápad jet na kolečkových bruslích z Prahy až k babičce do Kamenice? Malé průzkumníky by mohlo zajímat, co by se stalo, kdyby vlezli do jeskyně? Našli by tam poklad, starodávnou zbraň, nebo jen očouzené kameny?

Katrin Wiehle: Můj malý les

Katrin Wiehle: Můj malý les

Mezinárodně proslulá ilustrátorka Katrin Wiehle (nar. 1982) vyrůstala na statku v německé vesničce, obklopená milovanými…

Děti se díky zvídavé otázce dostanou do Afriky, aby si popovídaly s žirafou, či půjdou na procházku v moři. Bude je jistě zajímat, co by se stalo, kdyby měly strýčka myslivce, s nímž by chodily do lesa, a co by tam viděly. Překvapí je možná otázka, co by se stalo, kdyby se jejich kaktus rozrůstal stále víc a víc, anebo co by si užily, kdyby měly svého slona. A jak by bylo vzrušující, kdyby po Praze chodil obr!

Knížka vychází pro děti do šesti let, nepochybně však potěší a nadchne i jejich rodiče a prarodiče, kteří jim ji budou číst, i každého, kdo umí vnímat svět s fantazií, stejně jako autorka. Na jedné vernisáži jejích obrazů o ní Juraj Horváth řekl: “Daisy Mrázková je legenda, malířka, která se sklonila k dětem a vytvořila pro ně řadu původních a průkopnických knih. Dokázala to jako málokdo v harmonickém souladu obrazu i textu.“

Zdroj: Dana Vondrášková (autorské dílo), baobab-books.net

Další články z této rubriky

České pohádkygutentor-overlay

České pohádky

Díky bakalářské práci výtvarnice Anny-Marie Kohutové na téma Ilustrovaná kniha České pohádky se můžeme těšit z její realizace s nádhernými…
Boo Walker: Španělský úsvitgutentor-overlay

Boo Walker: Španělský úsvit

Sympatický spisovatel z Jižní Karolíny Boo Walker (nar. 1979) promítl i některé osobní zkušenosti do čtivé novely Španělský úsvit.
Dale Carnegie: Jak získávat přátele a působit na lidigutentor-overlay

Jak získávat přátele a působit na lidi

Odkaz Dale Carnegieho (1888-1955), slavného amerického motivačního spisovatele, psychologa, lektora a řečníka, budí stále velký zájem. Jeho průlomové knihy, zaměřené…
Světový den knihygutentor-overlay

Světový den knihy

Světový den knihy organizuje od roku 1995 světová organizace UNESCO. Připadá na den svátku sv. Jiří – 23. dubna –…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*