Poznejte tajemství středomořské stravy a buďte zdraví jako jižané

Poznejte tajemství středomořské stravy
Foto: Freepik

O tom, proč jsou lidé žijící ve středozemních oblastech zdravější než ostatní, se spekuluje už dlouho. Kromě toho, že jsou pravidelně vystavováni sluníčku, za to nejspíš může především strava.

Jídelníčku obyvatel ze Středomoří se dokonce říká středomořská dieta. Přitom jejich způsob stravování je založený především na nezpracovaných potravinách, zelenině a ovoci plných sluníčka a čerstvých rybách. O dietě v tomto případě nemůže být řeč. Spíš o návratu ke kořenům.

Relativně jednoduše si zásady středomořského jídelníčku můžete přenést i k nám. Podobně jako Italové, Řekové nebo Španělé se prostě jen s chutí vrhněte na velké množství ovoce a zeleniny, celozrnných produktů, luštěnin, ořechů, čerstvých ryb a zdravých tuků, ze kterých určitě stojí za zdůraznění olivový olej.

Mediteránský jídelníček pro zdraví

Je dost možné, že při přechodu na lehčí středomořskou stravu shodíte nějaké kilo, ale hlavním důvodem, proč jí propadnout, je zdraví. Pozitivních účinků má totiž celou řadu.

Upravuje cholesterol a působí preventivně na kardiovaskulární choroby. Tento typ stravy by měl přispívat ke snížení rizika infarktu a ostatních nemocí srdce proto, že snižuje hladinu cholesterolu i krevní tlak. Dokonce na to existují vědecké studie. Bylo dokázáno, že středomořská strava funguje i jako prevence nástupu diabetu 2. typu a díky vysokému obsahu rostlinných bílkovin vás dlouhodobě zasytí a nebude vás “honit mlsná”. Relativně snadno tak shodíte pár kilogramů, ale efektivněji než při dodržování nízkotučné diety.

To za pokus stojí, co říkáte?

Zdroj: redakce – Petra Matějková, vitalia.cz, brainmarket.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*