Glosa: Chtěla bych být

Zamyšlená žena.
Foto: Pixabay

Chtěla bych být pro své blízké Gottem. Stejně jako On, být nezapomenutelná a svým způsobem nenahraditelná. Být člověkem. Být třeba jen tak tiše vnímána, jako kvalitní a alespoň pro několik lidí i důležitým člověkem, kterého potřebují k svému pocitu štěstí.

Nebyla a nejsem skalní fanynka Mistra, ale vždy jsem ho poslouchala ráda. Provázel mě celým mým životem, patřil k němu. A já čím dál víc vnímám krásu jeho poselství. Jeho životní příběh není bez omylů a hledání, právě naopak. Přes všechno zůstal (nebo se stále více stával) vnímavým člověkem.

Také můj život je spojený s uměním, ale trošku jinak. Neuměla jsem nikdy ztratit ostych. Ráda jsem zpívala, ale ve sboru, ne sólo. Ráda jsem si četla a výtvarně zpracovávala třeba básně, nerada jsem je ale recitovala a pod kresby jsem se dlouho nepodepisovala. Milovala jsem divadlo, ale mé ochotničení skončilo hned po první nastudované hře u nás v kulturáku, když jsem zjistila, že tréma mne s počtem představení neopouští. Velmi ráda tančím, ale nikdy jsem do tanečního kroužku nechodila, protože bych musela veřejně vystupovat. Vlastně vrchol mých tanečních úspěchů byl v tanečních a pak, když jsem s tátou na plese zvládla tancovat i vlevo.

Nikdy jsem tedy nepatřila ke špičkovým umělcům, ale přesto bylo a je umění důležitou součástí mého života. Má záliba v knihách mě přivedla na několik let k „brigádě“, kdy jsem pracovala jako knihovnice v naší vesnici. Má láska k výtvarnému umění mi otevřela zase jinou cestu: nějakou dobu jsem si svůj život zpestřila pomáháním v galerii. Tady jsem měla tu čest potkat se s mnohými umělci, kteří v ní vystavovali. Moje záliba ve zpívání mi nejprve jako volnočasová činnost zpestřovala život, ale také mi umožnila poznat cizí země a spoustu dobrých lidí.

Nakonec se vlastně všechny múzy odvděčily za mou přízeň k nim i tím, že mi napomohly propojit lásku k dětem a umění v mém zaměstnání, kde se to všechno setkalo. Není to snadná práce, ale je krásná. Nabízí dětem a mládeži, ale také dospělákům a seniorům cesty k sebepoznání a seberealizaci. Ukazuje všem, že hledání a omyly jsou součástí života a mohou vést člověka dál a výš. A možná bylo zapotřebí těch prvních klopýtnutí, aby se nakonec člověk dostal na to správné místo.

Vždyť i Karel Gott chtěl nejprve být malířem, pak se stal elektrikářem a až potom si našel cestu, po které šel celý život. Je vlastně ukázkovým příkladem, že koníček se může stát životní náplní, když člověk na sobě pracuje a že štěstí přeje připraveným.

Zdroj: Zdena Mášová

Další články z této rubriky

Příběhy s veselým koncem I.gutentor-overlay

Příběhy s veselým koncem I.

Začal listopad, můj nejméně oblíbený měsíc roku. Abych předešla obvyklým splínům, které se mě drží jako zlomyslná tma, rozhodla jsem…
Tisíc milgutentor-overlay

Tisíc mil

Jsem člověk, který strašně nerad plýtvá energií. V podstatě jedu v úsporném režimu a když je třeba, tak se hecnu…
Chvilka nebo věčnostgutentor-overlay

Chvilka nebo věčnost

Když jsem byla malá, trvalo věčnost, než jsem mohla být venku stejně jako starší bráška, tedy až do 20.00. Pak…
Tragický předchůdce Titanicugutentor-overlay

Tragický předchůdce Titanicu

Pokud se hovoří o námořních tragédiích, devadesát lidí ze sta neomylně uvede Titanic, několik fundovanějších zmíní Lusitanii nebo válečnou katastrofu…
Zamotaný příběh se jménygutentor-overlay

Zamotaný příběh se jmény

Kniha Svět Úžasné Báry je plná překvapení. Jedním z nich je zašmodrchaná historie kolem jmen autorek. Ve skutečnosti totiž knihu…
Proti srstigutentor-overlay

Proti srsti

Nemám ráda laskavý humor. Takovou tu „člověčinu“. Hlazení po srsti s blazeovaným úsměvem a vědomím, že dělám správnou věc.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*