Holger Haag: Stromy

Holger Haag: Stromy
Foto: Freepik

Rozpoznejte snadno 100 druhů

Německý biolog Holger Haag je autorem mnoha odborných i populárně naučných publikací i knížek pro děti. Tento praktický kapesní atlas stromů obsahuje jejich 329 věrných ilustrací od oceňovaného Paschalise Dougalise a nadchne všechny milovníky přírody bez ohledu na věk.

Holger Haag: Stromy
Foto: se svolením nakladatelství Kazda

V krajině nás stromy zaujmou křehkým půvabem, majestátní krásou, květy či plody. Někdy si hned nevybavíme, o jaký druh se jedná, rádi bychom se o něm dozvěděli víc. K tomu je skvělým průvodcem bohatě ilustrovaná kniha, představující sto původních druhů stromů rostoucích v evropském pásmu v lesích, parcích a zahradách, mezi nimiž se ujaly i některé dovezené z jiných kontinentů.

Hlavním znakem, podle něhož lze určitý strom poznat, jsou jeho listy. Napoví i květenství, tvar a kůra stromu. Autor doporučuje vnímat je všemi smysly. „Dotkněte se listů a zjistěte, zda jsou hladké, drsné, chlupaté, měkké nebo kožovité. Rozmělněte je mezi prsty a vnímejte typickou vůni – jehličnany mají v jehlicích vonné silice. Vyhnout byste se měli pouze ochutnávání, protože některé stromy jsou velmi jedovaté.“ Připomíná význam stromů pro náš život, historii jejich rozšíření, jejich pomoc proti erozi, větru, ochlazování při globálním oteplování i pohlcování CO2.

Podstatná část knihy se věnuje stovce stromů. U každého je popsán výskyt, typické znaky a často i málo známé poznatky, jako například u rakytníku řešetlákového, který má rád písčité půdy a aby v nich mohl růst, zajišťuje si stabilitu kořeny zapuštěnými do 3 metrů a v šířce až 12 metrů. Nádherné ilustrace zachycují stromy v typickém tvaru, ukazují jejich květy, plody, kůru a listy.

Jsou zde stromy, jež snadno poznáme, i ty, u nichž si nejsme docela jisti nebo nám připadají cizokrajné. Některé druhy jsou představeny v různých obdobách, jako dub (cer, červený, letní a zimní) či javor dokonce v osmi variantách. Autorovi se podařilo stručně, a přesto výstižně podat důležité informace, doplněné o mnoho zajímavostí. Vysvětluje, proč modřín jako jediný evropský jehličnan shazuje na podzim jehličí nebo že se z borovice černé dá za rok sklidit dva kilogramy pryskyřice na výrobu terpentýnu a kalafuny i to, čím je přínosná škumpa orobincová i další stromy zde uvedené.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), knihykazda.cz

Další články z této rubriky

Dale Carnegie: Jak získávat přátele a působit na lidigutentor-overlay

Jak získávat přátele a působit na lidi

Odkaz Dale Carnegieho (1888-1955), slavného amerického motivačního spisovatele, psychologa, lektora a řečníka, budí stále velký zájem. Jeho průlomové knihy, zaměřené…
Jaké záliby měla císařovna Sisi?gutentor-overlay

Jaké záliby měla císařovna Sisi?

Odbornice na Sisi Dagmar Beňaková vám ve své nové knize Záliby císařovny Sisi tentokrát představí její nejrůznější koníčky – jak…
Jiří Šlitr – Doktor Klavírgutentor-overlay

Jiří Šlitr – Doktor Klavír

Více než dvacet let sbíral Lukáš Berný materiály, informace a fakta o životě Jiřího Šlitra. Díky tomu vznikl – oproti…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*