Myslíte, že můžete najít dvě stejné vločky?

Myslíte, že můžete najít dvě stejné vločky?
Foto: Freepik

Padá první sníh… natáhnete ruku a sněhová vločka vám přistane na ruce. Už jako děti jsme je pozorovali a měli radost, když začal sníh padat. Myslíte, že existují dvě stejné vločky? Jak taková vločka vzniká? Jak vypadá sněhová vločka pod mikroskopem? Můžeme najít dvě stejné vločky?

Vznik sněhové vločky

Atmosféra je protkána mikroskopickými částečkami prachu a pylu. Na nich se kondenzuje voda a vytváří se ledový krystalek, z něhož později vznikne vločka. Základem každé vločky je šestihranná destička, která postupně narůstá. Při teplotě -12 °C se na krystalku sráží další přechlazená vodní pára. Krystalek začíná narůstá a při dostatečné velikosti začne padat směrem k zemi.

Myslíte, že můžete najít dvě stejné vločky?
Foto: Pixabay – Detailní pohled na sněhové vločky.

Aby se takový krystalek dostal až na zem a nastalo sněžení, je zapotřebí, aby nikde na celé trase, kterou vločka padá, nebyla teplota vyšší než bod mrazu.

Jak vzniká vločka – video:

Zdroj: meteopress – Video jak vzniká vločka

Jaký je tvar sněhové vločky

Tvar sněhové vločky je nejvíce ovlivněn vzdušnou vlhkostí. Ty nejkrásnější vznikají při teplotách mezi -10 a -15 °C, při vyšších teplotách jsou to spíše ledové jehličky. Vločky obvykle měří mezi 1 a 1,5 cm, ale někdy při vysoké vlhkosti mohou vznikat shluky vloček o velikosti až 5 cm.

Myslíte, že můžete najít dvě stejné vločky?
Foto: Kenneth G. Libbrecht. Obrázek ukazuje, jak velikost vloček závisí na teplotě a vlhkosti vzduchu.

Můžeme najít dvě úplně stejné vločky?

Každá vločka putuje skrz atmosféru jinou cestou, a proto na ni působí jiná teplota i vlhkost vzduchu. I když jsou tyto rozdíly podmínek velmi malé, vzhled vločky je jimi velmi ovlivněn. Proto je pravděpodobnost najít dvě stejné vločky téměř nulová. Na druhou stranu nutno přiznat, že ještě nikdo neprozkoumal naprosto všechny vločky 😉

V minulosti se podařilo dvě stejné vločky vytvořit uměle v laboratoři, a to jen díky tomu, že bylo možné zachovat úplně stejné podmínky pro jejich vznik.

A tak nezapomeňte, když sněží, natáhnout ruku a pořádně si sněhovou vločku prohlédnout. Dokáže vás svojí krásou a dokonalostí ohromit, i když je to jen na chvilku, než roztaje.

Myslíte, že můžete najít dvě stejné vločky?
Foto: Pixabay Sněhová vločka pod mikroskopem

Zdroj: Justýna Malásková, Meteopress, snowcrystals

Další články z této rubriky

Vánoční houskagutentor-overlay

Vánoční houska

Zní vám to podivně? Přitom si na ní každé Vánoce pochutnáváme a je ozdobou svátečního stolu. Ano, řeč je o…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*