Helena Vondráčková, Petr Macek: Helena Vondráčková

Helena Vondráčková, Petr Macek: Helena Vondráčková
Foto: Freepik

Každá trampota má svou mez

Aktualizované a rozšířené vydání memoárů k významnému životnímu výročí mezinárodně nejúspěšnější české zpěvačky Heleny Vondráčkové (nar. 24. června 1947 v Praze) dává nahlédnout do jejího soukromého i profesního života.

Helena Vondráčková, Petr Macek: Helena Vondráčková
Foto – se svolením nakladatelství Euromedia Group

Scénárista, novinář a spisovatel Petr Macek sepsal s Helenou Vondráčkovou biografii, v níž se spolu s ní dostává ke slovu i starší sestra Zdena, lidé jí nejbližší, přátelé a kolegové.

Hvězdnou kariéru Heleny Vondráčkové odstartovala roku 1964 soutěž Hledáme nové zpěváky, kde jako sedmnáctiletá s přehledem zvítězila. „A hotovo, změnil se mi celý život a veškeré plány… Naplánovaná konzervatoř zůstala stranou,“ dodává. Správnou volbu potvrdil rok nato získaný Zlatý slavík. Pěvecká dráha rychle nabírala na vzestupu hity Červená řeka, Pátá a dalšími. Kvůli angažmá v divadle Rokoko se Helena v osmnácti letech přestěhovala do Prahy. „Najednou jsem se musela vyrovnat se samostatností a vším, co přináší kariéra profesionální zpěvačky. Ale ukázalo se, že jsem díky rodičům docela dobře vyzbrojená. Dali mi do vínku přátelskost a optimismus, nepříjemné situace mi byly odjakživa protivné.“ Oceňuje, že ji maminka přivedla „k otevřenosti, a když jde do tuhého, tak i ráznosti. Nejsem konfliktní, ale umím si prosadit svou.“

Zpěvačka vyzdvihuje úspěšné světové hudební festivaly, na kterých vystupovala samostatně nebo s Karlem Gottem, Waldemarem Matuškou či Jiřím Kornem a kde též navázala četná přátelství, z nichž řada přetrvává dosud. Vzpomíná na okouzlení ze zamilování i na velké lásky se Zdeňkem Rytířem, Luďkem Švábenským nebo prvním manželem Helmutem Sickelem, hudebníkem skupiny Kreis, byť se tyto vztahy po čase rozpadly. Teprve nové manželství s Martinem Michalem, uzavřené roku 2003, jí do života přineslo lásku muže, na něhož se může spolehnout a s nímž ji pojí kromě vzájemného porozumění i profesní sepětí. Sňatek, který jí rodiče s bratrem důrazně rozmlouvali, však způsobil natolik hlubokou roztržku, že s ní část rodiny přerušila kontakt. I když to Helenu mrzí, svého rozhodnutí nelituje, neboť žije již devatenáct let ve spokojeném manželství.

Zpěvačka otevřeně hovoří také o dalších citlivých tématech, která se přetřásala i v tisku, jako byl rozpad znovuzrozené, kdysi velice slavné skupiny Golden Kids a následné ochlazení vztahů s Martou Kubišovou a Václavem Neckářem, a uvádí na pravou míru, proč si ji někteří spojovali s komunistickým politikem Lubomírem Štrougalem. Zmiňuje i řadu soudních sporů, které s manželem vedli především s bulvárním tiskem. Nevyhýbá se ani otázce mateřství, po němž toužila, ale nebylo jí dopřáno.

Počátek devadesátých let byl pro řadu zpěváků zlomový. Měnil se nejenom režim, ale i hudební vlna. “Ale já jsem věděla, že rozhodně nechci přestat zpívat,“ říká Helena. Její nový program hitů i s projektem muzikálových melodií měly velký ohlas. Rovněž první světový muzikál Les Misérables – Bídníci, u nás poprvé představený roku 1992, nabídl Heleně jednu z hlavních rolí, Fantinu, v níž zářila, stejně jako v dalších muzikálech.

Pěvecká stálice Helena Vondráčková se po celou téměř šedesátiletou kariéru těší popularitě jak doma, tak ve světě. Prozrazuje, co je jejím hnacím motorem, dodávajícím elán a energii k mnoha koncertům, vystoupením a pořadům. Je plná chuti tvořit, dokud o její písničky – a je jich neuvěřitelných 1 800 – bude zájem. „Dávná dávna, smysl nemá vracet vás. Vím, že má teď jsou správná. Čas všechna tenkrát odepsal,“ zpívá v jedné z nich, s níž souzní i její pohled na život.

Výpravná publikace přináší množství barevných fotografií z rodinného života, z vystoupení a soukromých i profesních setkání i osobní korespondenci, pro zpěvačku zvlášť důležitou. Závěrem je uveden úctyhodný přehled diskografie, DVD, filmografie, dabingu, divadelních a muzikálových rolí a ocenění.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, Euromedia.cz

Další články z této rubriky

Couchsurfing v Saúdské Arábiigutentor-overlay

Couchsurfing v Saúdské Arábii

Známý německý novinář Stephan Orth (nar. 1979) na cestách využívá CouchSurfing, internetovou službu bezplatného ubytování. Poznává nejen život, kulturu a…
České pohádkygutentor-overlay

České pohádky

Díky bakalářské práci výtvarnice Anny-Marie Kohutové na téma Ilustrovaná kniha České pohádky se můžeme těšit z její realizace s nádhernými…
Boo Walker: Španělský úsvitgutentor-overlay

Boo Walker: Španělský úsvit

Sympatický spisovatel z Jižní Karolíny Boo Walker (nar. 1979) promítl i některé osobní zkušenosti do čtivé novely Španělský úsvit.
Dale Carnegie: Jak získávat přátele a působit na lidigutentor-overlay

Jak získávat přátele a působit na lidi

Odkaz Dale Carnegieho (1888-1955), slavného amerického motivačního spisovatele, psychologa, lektora a řečníka, budí stále velký zájem. Jeho průlomové knihy, zaměřené…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*